Jak správně vybrat dětské kolo? 

Připravili jsme pro vás manuál „Dítě v sedle“, který vám poradí, jak správně vybrat kolo pro vaše dítě, vysvětlí rozdíly v jednotlivých kategoriích dětských kol a přinese další užitečné postřehy a tipy. Vy si pak můžete s celou rodinou užít pohyb na kole přírodou, poznání nových míst nebo jen „drandění“ okolo pískoviště a spokojený úsměv vašich dětí.

 

 


Rozdělení dětských kol podle kategorií


12" kola (dvanáctky) / 2 - 3 roky / od 90-110 cm / výška rozkroku od země od 35 cm
16" kola (šestnáctky) / 4 - 6 let / od 100 - 120 cm / výška rozkroku od země od 38 cm
20" kola (dvacítky) / 6 - 9 let / od 110 - 130 cm / výška rozkroku od země od 48 cm
24" kola (čtyřiadvacítky) 8 -11 let / od 120-150 cm / výška rozkroku od země od 54 cm
26" kola (šestadvacítky) 9 - 12 let/ od 135 - 160 cm / výška rozkroku od země od 62 cm
27,5" (sedmadvacítky) 9 - 13let/ od 140 - 160 cm/ výška rozkroku od země od 64 cm
Výška dítěte a věk jsou pouze orientační. Vždy záleží na šikovnosti Vašeho dítěte, aby měl jistotu bezpečné jízdy, to platí pro malé kola 12“,16“ a 20“

12" kola (odrážedla a  dvanáctky)
U odrážedla je při koupi důležité, aby dítě v pozici v sedě na odrážedle mělo patičky na zemi. Dítě se na odrážedle naučí nebát se jízdy na dvou kolech. Neučí se však udržení rovnováhy. K tomu slouží kola označovaná jako „dvanáctky“ nebo „šestnáctky“ s balančními kolečky.

 

16“ kola – MINI 16
Další kategorií jsou kola 16“. Tato kola jsou určena pro děti zhruba od čtyř do šesti let. Vybavením kola se neliší od 12“ kol. Rozdíl je zde jen ve velikosti rámu a designu. Nezapomeňte však myslet nejen na pasivní ochranu dětí na kole (krytky na řetěz atd.), ale i na aktivní ochranu jako jsou zvonky na kola pro děti a samozřejmě helmu (ta je pro cyklisty do 15 let podle zákona č. 361/2000 Sb. povinná). Stejně tak důležité jsou rukavice na kolo. Dítě se při pádu nebude bát dát před sebe ruce a chránit tak hlavu před nárazem.

Dětské kolo nechte alespoň jednou za rok před sezónou řádně seřídit ve specializovaném servisním centru. Ušetříte si tak nepříjemná překvapení při jízdě a také peníze

Dvacítka pro velké kluky i holky – TOMCAT 20 ,TEAM 20 a YOUNGSTER 20
Dvaceti palcová kola jsou určeny pro děti zhruba ve věku 6 – 9 let. Velkou roli zde již bude hrát výška dítěte – 110 - 130 cm. Velkou změnou zejména pro dítě je osazení kola vícestupňovým převodem. Dítě řadí otočnou rukojetí umístěnou standardně na pravé straně pro ovládání pravou rukou. Kola již také nemají zadní brzdu tzv. torpédo, ale druhá brzda je umístěna také na řídítkách kola. Opět zde velmi dbejte na výběr kvalitního kola, které zakoupíte ve specializovaném obchodě

Praktická RADA
Udělejte si čas a trpělivě a názorně dítěti vysvětlete, jaký je rozdíl mezi zadní a přední brzdou. Dobré je dítěti názorně ukázat, co se stane, když zabrzdí jen přední brzdou. Kolo se „postaví“ na přední kolo a objekt na sedle (posaďte na sedlo třeba jeho oblíbené plyšové zvíře) přepadne přes řídítka. Dítě by mělo stále používat převážně zadní brzdu a přední pouze dobrzďovat. Ušetříte tak své dítko nepříjemných odřenin!

24“ kola – jsem už skoro dospělý/á – TOMCAT 24, TEAM 24 a YOUNGSTER 24
Kola z kategorie čtyřiadvacítek se již velmi podobají kolům pro dospělé. U většiny rámů je horní trubka rámu zešikmená. Kola již bývají vybavena i odpruženou přední vidlicí a na místo otočné rukojeti pro řazení se již v některých případech používají dvojpáčky na řazení. Při koupi kola dbejte na správnou velikost rámu kola pro vaše dítě. Správnou velikost poznáte snadno – kolo přidržte a posaďte na něj dítě, ruce musí mít na řídítkách. Pokud je vaše ratolest na kole natažená, je to špatně. Musí mít mírně pokrčené lokty, poznáte to velmi dobře ve chvíli, kdy bude chtít dítě na kole zatočit. Pokud má ruce příliš natažené, tak například při otočení do leva, neudrží pravou ruku na řídítkách, nedosáhne na rukojeť a kolo je pro něj tedy příliš velké.

26" kola - TOMCAT, YOUNGSTER CARBON
Kola z kategorie šestadvacítek jsou určena pro starší děti ve věku 9 - 12 let, výšky od 135 do 160 cm.

27,5" kola - YOUNGSTER
Tato kola jsou určena pro děti od 140 - 160cm výšky, ve věku 9-13 let.

Praktická RADA
U kol kategorie 20“ a výše je již ve standardní výbavě vícestupňové řazení rychlostí. Správné používání a kombinace převodů jsou důležité nejen pro usnadnění šlapání na kole, ale také pro zajištění dobré životnosti jednotlivých komponentů, jako jsou přehazovačka, kolečka a další. Dítěti je snadnější vysvětlit princip řazení pomocí obrázků.

 

Jak správně vybrat dětské kolo?

Nebyly nalezeny žádné produkty. Zkuste změnit kritéria hledání.